Český úspěch v Norsku

Minulý týden proběhl vodácký festival na nejznámější norské řece Sjoa. Sjoa river festival má velkou tradici jak pro vodáky vyznavající extremní divokou vodu tak i pro začátečníky, kerým je tu věnován velký prostor formou kurzů. zde je krátký report z legendárního závodu G17 Ula extreme race, který se jede v národním parku Rondane na vyhlášených slidech řeky Store Ula.

Tento závod je jeden z nejstarších závodů v extremním sjezdu na divoké vodě a letos se zde sešlo přes 70 závodníků s 16 zemí, a konkurence byla opravdu velká.

Kvalifikační kolo proběhlo o den dříve na lehčím úseku na řece Sjoa, odtud postoupilo pouze 40 nejrychlejších kajakářů do extrémního závodu na řece Store Ula. Honza Lásko postupoval z kvalifikace z třetího místa jen půl vteřiny za vítězem kvalifikace Philipem Gibbins z Austrálie.

Všichni závodníci absolvovali první kolo na několika set metrové závodní trati, která má velké převyšení a závět trati je zakončen 5 metrů vysokým vodopádem. Do druhého kola postupuje deset nejrychlejších z prvního kola a bere se nejlepší součet časů. Honza úspěšně začal obhajobu loňského vítěství v prvním kole, které vyhrál o půl sekundy před Suttonem z Nového Zélandu. V druhém kolem zajel nejlepší čas dne a tím si zajistil cenné vítěztví na řece Ula. Na druhém místě dojel Sutton z NZ a třetí Klotzner z Itálie. Na 16 místě dojel z dalšách čechů Jakuv Šedivý a 19 místě Vojta Hejtmánek

Na start ženské kategorie se postavilo pouze šest holek, i přesto je to pořádný výkon z ohledem na obtížnost řeky. z vekým náskokem vyhrála místní kajakářka Mariann Saether, pro super druhé místo si dojela Lenka Borovičková a na třetím místě skončila Novozélanďanka Toni George.