• Úvod
  • Vodní slalom
  • Reprezentace
  • Češi ve středeční kvalifikaci obsadili čtyřikrát nejvyšší příčku, do semifinále postoupily v kategoriích K1 muži, K1 ženy i C2 muži všechny lodě

logo MSJ PenrithNa olympijském kanále v australském Penrithu se dnešními kvalifikacemi rozjelo mistrovství světa juniorů a třiadvacetiletých ve vodním slalomu. Na trati, kde před čtrnácti lety slavili Češi na olympijských hrách v Sydney zlato Štěpánky Hilgertové a bronz deblířů Jirase s Máderem, tentokrát bojují o nejvyšší pocty junioři a závodníci do 23 let.

Mistrovství světa se koná ve velmi netradičním termínu. V minulých letech jsme si na vrchol mládežnických kategorií ve slalomu zvykli na přelomu července a srpna, tentokrát světovým šampionátem sezona začíná a tak se nedá moc tipovat, jak se komu povede, protože žádné větší měření sil ještě letos neproběhlo. Největší hvězdou našeho týmu je u protinožců kajakář Jiří Prskavec - vicemistr světa z pražské Troje a zároveň obhájce druhého místa z MS U23 2013 v Liptovském Mikuláši. V českém týmu je však elitních závodníků daleko více a pokud se našim lodím bude i nadále dařit tak jako dnes, nemáme se čeho bát.

Prskavec-MS-Penrith

Jako první kategorie se v kvalifikaci na MSJ a U23 předvedli kajakáři do 23 let. Nejlépe si vedl Jiří Prskavec, který svou první čistou jízdou zajel nejrychlejší čas dne 88, 43. Druhou jízdu dokázal ještě zrychlit o čtyři setiny, to už se ale nevyvaroval dvouvteřinové penalizace na jedné z povodných branek. „Byla to taková lehčí kombinace na konci trati. Protože jsem věděl, že tahle jízda není lepší než ta první, chtěl jsem to urychlit a nevyšlo to, šťouchl jsem špičkou," říká Prskavec. Výborně zajel také druhý z českých třiadvacítkových kajakářů, Ondřej Cvikl. Po první jízdě byl s časem 92,69 dokonce na druhém místě. Druhá jízda Cvikla byla povedená už méně, a proto do semifinále postupuje z pátého místa. Na průběžném druhém místě skončil Američan Michal Smolen, na třetím Ital Zeno Ivaldi.

Ani v dalších dvou kategoriích dopoledního programu U23 neměli závodníci problém s postupem do semifinále. Kajakářkám stačilo zajet jízdy bez velkých chyb. Těch menších už se ale z Češek nevyvarovala ani jedna. „První kvalifikační jízdu jsem až moc sychrovala, a myslím, že právě kvůli tomu jsem udělala několik zbytečných chyb," říká Karolína Galušková. Jak sama potvrdila, druhou jízdu už jela, jako by startovala ve finále. Do semifinále nakonec Karolína postupuje z druhého místa, nestačila pouze na domácí Jessicu Fox, která vyhrála kvalifikaci o pouhých třináct setin s časem 101,00.

Deblířská dvojice Jonáš Kašpar a Marek Šindler zcela ovládla kvalifikační závod v kategorii C2, když s čistým časem 101,67 vyhrála o celých šest vteřin.Kašparovi kvalifikační trať vyhovovala: „Trať se musela hlídat od shora dolů, nebylo vyloženě místo, kde by se rozhodovalo. Vzhledem k charakteristice celého kanálu měl určitě výhodu silovější typ závodníka, což nám sedí." Druhou i třetí pozici obsadily polské posádky.

V odpoledním programu závodily stejné kategorie v juniorech. Velkým překvapením byli v kajakářích Tomáš Rousek a Pavel Šupolík. Druhý jmenovaný po první jízdě vedl s časem 97,06 a to i přesto, že inkasoval dvě trestné vteřiny. Po druhé jízdě ho na předních pozicích vystřídal Tomáš Rousek. Rousek do semifinále postupuje z třetího místa s časem 96,59, Šupolík nakonec jde dál z místa pátého. Na prvním místě je průběžně Slovinec Niko Nesten, na druhém Mario Leitner z Rakouska.

Juniorky-MS-Penrith

V juniorských kajakářkách i deblech zvítězily české lodě. Amálie Hilgertová svou druhou jízdou potvrdila roli favoritky. Po první, ne příliš povedené jízdě s osmi trestnými vteřinami, si spravila chuť vítězným druhým kolem s výsledkem 105,43. Na dalších dvou místech skončila domácí Australanka Kate Eckhardt a Francouzka Camille Prigent.

Z prvního místa v deblech budou v semifinále startovat také Michael Matějka a Jan Větrovský. Na zítřejším programu jsou kvalifikace v kategoriích C1 muži a ženy. „Je to skoro po roce další velká akce, na které ještě k tomu obhajuju medaili z loňska, takže se těším," říká singlkanoista Martin Říha, který také patří k velkým českým nadějím. Trať je zajímavá, stavitelé rozhodně nešetřili nápady a nejednomu závodníkovi zamotali hlavu. Jak se jí podaří rozmotat v kvalifikačním závodě dalším českým závodníkům, uvidíme zítra.