• 1
  • 2

Startují boje o světové tituly. Slalomáři a sjezdaři zabojují v Seu

C1 a fiserkaUž ve středu se závodníci utkají o první medaile na Mistrovství světa ve slalomu a sjezdu na divoké vodě (25. – 29. 9. 2019). V neděli (22. 9.) byl šampionát oficiálně zahájen. Ve španělském městě la Seu d´ Urgell přivítá nejdřív nejlepší týmy na umělé slalomové trati v olympijském parku del Segre. Na startu nebudou chybět největší česká jména včetně Jiřího Prskavce, Víta Přindiše, Ondřeje Rolence nebo Martiny Satkové a dalších.

Celý šampionát odstartuje závod družstev, který se pojede ve středu (25. 9.), kde se nejprve představí slalomáři a následně sjezdaři. Od čtvrtka se můžeme těšit na individuální boje. Všichni závodníci se přes nabité startovní pole musejí probojovat až do finále, které vypukne v posledním zářijovém víkendu a uzavře celé mistrovství.

kajakari„Zdejší trať je velmi specifická. Nejprve se mi na kanále nejezdilo vůbec dobře, ale s každým tréninkem se vše pomalu zlepšuje. Na tomto kanále se dá vymyslet mnoho zajímavých kombinací, tudíž jsem zvědavý, jak bude vypadat závodní trať. Zahájení šampionátu bylo opravdu velkolepé a já si myslím, že vše bude pokračovat v nejlepším pořádku. Doufám, že české barvy zazáří tak, jak je tomu zvykem,” komentuje nejmladší člen slalomové reprezentace, singlkanoista Vojtěch Heger.

Singlkanoistka Tereza Fišerová si místní podmínky pochvaluje: „Máme se dobře, stále je co vylaďovat, ale mám z toho dobrý pocit a před startem odpočíváme. Máme blízko kanálu hotel, masérku, fyzio i lékařku, tak je vše podchycené, kdyby se něco dělo,“ říká Fišerová.

Kajakářka Kateřina Kudějová zažila při příletu vtipnou historku. „V letadle za mnou přišla paní, jestli nejsem Ester Ledecká, tak mě to tak vykolejilo, až jsem úplně treneri a hilgertova a vojtovazapomněla, že jsem si nechala v letadle bundu. Ale už ji mám zpátky, tak dobrý,“ smála se kajakářská mistryně světa z roku 2015. „Je pravda, že to není poprvé, co se mi s ní spletli. Už mi mamka posílala její fotku, kde jsme si byly fakt dost podobné. Zatím jsme se naživo nikdy nesetkaly,“ dodává Kudějová.

Z pohledu sjezdového reprezentanta Daniela Suchánka kanál skrývá nečekané záludnosti: „Kanál vypadá ze břehu jako takové dětské brouzdaliště. Realita je však jiná a trať dokáže závodníka pěkné pozlobit. Kanál je poměrně dlouhý a technický, tudíž je čistý průjezd opravdu složitý a prostor pro chybovaní se ukrývá za každou vlnou. Celý olympijský park je moc pěkný a myslím, že atmosféra bude skvělá!“

Kajakář Jiří Prskavec si zatím stres nepřipouští. „Seo mám obecně strašně rád a vlastně jsem tady získal první seniorskou medaili. Vždy se mi tady hodně dařilo. Změna oproti těm minulým letem je ta, že jsem si tady sebou vzal svojí rodinu. Je to tu takové malinké, všude se chodí pěšky a všichni jsou si tady jakoby blíž. Před závodem už nerad dělám moc aktivit a spíš volný čas trávím v pohodlí domova nebo pokoje. Takže to bude před startem taková relaxace, nebo se půjdu někam projít. Bude to víc o tom odpočinku,“ řekl vítěz letošního Světového poháru Jiří Prskavec.

C1MO olympijskou místenku by se chtěl přihlásit i kajakář Vít Přindiš. „Areál je překvapivě dobře zařízený, vyrostly tam dvě tribuny pro diváky a i závodníci budou mít nějaké zázemí. Ale na Troju to ani zdaleka nemá. Celkově spíš všichni víc odpočívají, což je jasné po těžkých týdnech, které tomu předcházely,“ řekl Přindiš.

Kajakářka Veronika Vojtová by chtěla předvést letošní maximum. „Osobně úplně nemám ráda ladění respektive "takovéto nicnedělání" před závodem, kdy se člověk musí udržet v top formě a zároveň se příliš neunavit. Proto jsem do Sea přifrčela jako poslední článek našeho týmu minulé úterý. Naštěstí tady v Pyrenejích jsme už letos skoro jako doma, takže mi stačilo jen vše vybalit a udělat si svoji "domácí" pohodičku. Na španělské večery ve svém župánku s knížkou v ruce jsem se už vážně těšila,“ řekla Vojtová, která bude s Janem Maškem obhajovat bronzové medaile v závodě smíšených posádek deblkanoí.

Celkem budou slalomáři obhajovat z loňského šampionátu v Riu de Janeiro dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Sjezdaři z minulého roku obhajují celkem 7 medailí.

Ve středu se rozdají první medaile v závodech týmů, kde jsou adepti na první titul zejména kajakáři ve složení Prskavec, Hradilek a Přindiš.

C1ZVýsledky slalom: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/la-seu-d-urgell-2019/results

Výsledky sjezd: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/la-seu-d-urgell-2019/results-wildwater

Stream ICF: https://www.youtube.com/playlist?list=PLWpi79GxUJdaxmSvEdhoc9t4PCTfxgT6e

Program: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/la-seu-durgell-2019/schedule

 

Tagy: slalom, sjezd, Mistrovství světa


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00