• 3

• Úvod
  • Sjezd na divoké vodě
  • Články
  • Český reprezentační tým pro nadcházející mistrovství světa je kompletní. Sprint pod Lipenskou přehradou rozhodl o konečném pořadí nominace.

68777833 10158703064471729 8870535255103111168 oDevátý závod Českého poháru ve sjezdu na divoké vodě se odehrával pod Lipenskou přehradou na přírodní sprintové trati. Přibližně padesátivteřinový dynamický závod uzavřel nominaci na mistrovství světa ve sprintu a naopak otevřel boje o reprezentační trikot pro mistrovství světa v roce 2020.

Závody pod Lipenskou přehradou zná ve vodáckém světě snad každý milovník divoké vody. Každoročně se v posledním srpnovém víkendu sejde na tomto místě přes stovky nadšenců z řad slalomářů, sjezdařů, raftařů či „kyblíkářů“. Možnost sjetí tohoto úseků Vltavy se naskytne pouze  jednou ročně a program je proto opravdu hodně nabitý. Sjezdaři zde bojují ve dvou disciplínách. Sobotní sprint uzavírá nominaci a nedělním dlouhým sjezdem končí český pohár pro rok 2019.

Ženy měly rozhodnuto již v Českých Budějovicích a muže čekal ještě náročný souboj. Přírodní trať nesoucí namáhavé pasáže je vcelku nevyzpytatelná a právě ona rozhodla, kdo se koncem září podívá do Španělského la Seu d´Urgell.

69426029 10158703064111729 1219565674620256256 nJasným favoritem se stal Vladimír Slanina. Do onoho závodu zaujímal první místo v nominačních tabulkách. V sobotním závodě skončil druhý za Ondřejem Rolencem. Tito dva závodníci měli na konci nominace stejný počet bodů, ale Vladimír zvítězil v lepším poměru vzájemných vítězství. Třetí místo obsadil Lukáš Novosad, který skončil stříbrný i ve sprintu na Lipně. Stejně jako na jaře odmítl účast v reprezentaci a otevřel tak cestu pro další závodníky. Jeho místo zaujme Marek Rygel a čtveřici singlkanoistů doplní Václav Kristek.

Opět nejnabitější kategorii tvořili kajakáři. Do posledních chvil nebylo vůbec zřejmé, jací čtyři muži budou reprezentovat náš stát. Sobotní výhrou si účast zajistil brněnský závodník Adam Satke. V nominaci se vyhoupl na první místo s náskokem jednoho bodu na Filipa Hrice z Olomouce. Filip skončil na Lipně druhý a stejného výsledku dosáhl i v reprezentačních tabulkách. O třetí a čtvrté místo se dělí Vojtěch Zapletal s Karlem Slepicou. Opět zde hraje roli lepší poměr vzájemných vítězství, které získává Vojtěch a řadí se tak na třetí místo před Karla Slepicu.

68908124 10158703064301729 4686941103948038144 nPoslední kategorií jsou tradičně deblkanoisté. V sobotním závodě vítězí posádka Marek Rygel – Petr Veselý. Ze čtyř nominačních závodů si odvážejí čtyři zlaté příčky a zaujímají tak suverénní první místo v nominaci. Druzí na Lipně i druzí v reprezentaci jsou Daniel Suchánek s Ondřejem Rolencem. Třetí příčka v nominačních bojích připadá rodinné posádce Vladimír Slanina – Vladimír Slanina. Bronzová ve sprintu pod Lipenskou přehradou skončila posádka Martin Novák – Antonín Haleš. Tento debl dokonce zaujímá čtvrté místo v reprezentaci, ale účast na mistrovství světa odmítá. Celé reprezentační družstvo uzavírá deblová posádka ve složení Michael Šmoldas – Vojtěch Zapletal.

V ženách se již o nominaci nebojovalo a mezi kajakářkami ve sprintu zvítězila se suverénním časem Barbora Dimovová. Druhá skončila Klára Hricová a pro třetí místo si dojela juniorská závodnice Klára Vaňková. Ženy na singlkanoi ovládla Marie Němcová. Stříbro na této trati vybojovala Petra Štěpánková a třetí místo patří Karolíně Paloudové.

To však není z Lipna vše. Nedělní mistrovství české republiky teprve rozhodne o celkovém pořadí v českém poháru. Tímto závodem se také rozjela nominace na mistrovství světa pro rok 2020. Sjezdaři teď zahajují přípravu na MS, které vyvrcholí na konci září ve španělském la Seu d´Urgell, proto sledujte naše sociální sítě i nadále.