• 1
  • 2
  • 3

Kajakáři na soustředění závodili vedle lachtanů a potkali se s cyklistickou hvězdou

Na soustředění spolu strávili měsíc, tři dny si od sebe odpočinuli a v pondělí už se zase členové bronzového čtyřkajaku z loňské olympiády sešli v loděnici Dukly k dalšímu tréninku. Do pražské zimy, odkud vyrazí příští týden na běžky do Harrachova, přiletěli z tepla kalifornského tréninkového střediska Chula Vista. Cestu zpět čtveřici Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba a trenérovi Karlu Leštinovi naštěstí moc nezkomplikoval orkán Xaver.


„Nejdelší let byl v pohodě, zato z Mnichova do Prahy to s letadlem pěkně házelo. Ale pilot byl machr," popisoval Josef Dostál, který se po návratu zajel podívat do loděnice na novou loď a víkend strávil v lázních. „Najezdili jsme toho na soustředění hodně, tvrdě jsme makali. Bylo to dobré, ani ponorka moc nebyla," dodával.
Trénink na singlkajacích, k tomu posilování s činkami i na závěsném systému TRX, běhání a kompenzační cvičení, to byla obvyklá náplň dřiny v Kalifornii. Hned zkraje ji okořenil závod na deblkajacích na moři, který Dostál s Lukášem Trefilem vyhráli.
„Jelo se strašně moc kategorií, ale na náš závod bylo kolem padesáti posádek," řekl dvoumetrový Dostál, pro něhož bylo závodění v oceánu dost náročné. „Loď, na které jsme jeli, mi byla malá. Není to sranda pádlovat s koleny pokrčenými víc, než je člověk zvyklý, zabírají pak úplně jiné svaly. Na moři je to ještě trochu specifické tím, že vlny jdou úplně ze všech stran, a jak jsem měl nohy víc pokrčené, opravdu to nebylo ono. Ale závod to byl krásný, po celou dobu svítilo sluníčko a vedle nás plavali lachtani. To bylo příjemné."
Na obvyklý výlet na hokejovou NHL o volném dni se tentokrát kajakáři nedostali, zato v továrně Oakley potkali celebritu z jiného sportu – famózního britského cyklistického sprintera Marka Cavendishe. „Bylo nám řečeno, že v továrně je, ale nikdo z nás moc nevěděl, jak vypadá. Byla tam skupinka lidí, odhadovali jsme, kdo to asi může být," líčil Dostál. Kajakáři se netrefili, ale jejich průvodce je seznámil s vítězem pětadvaceti etap na Tour de France. „Vyfotili jsme se s ním. Já osobně bych ho nepoznal, cyklistiku moc nesleduju," uvedl Dostál.
Juniorský mistr světa z roku 2011 se s trenérem podíval do muzeí umění a přírody. „Kluci už byli v San Diegu hodněkrát, tak už to tam mají trochu proježděné. Nicméně já jsem nelenil a pár místních atrakcí jsem navštívil. Byl jsem v zoo, která by měla být největší na světě," popisoval vášnivý rybář, který se však nedostal za lovem na moře. „Byl jsem jen jednou, dvakrát na jezeře," dodal syn jazzové zpěvačky a někdejší reprezentační volejbalistky Evy Emingerové. Nicméně pro jarní soustředění už mu maminčin známý přislíbil, že se dostane i na moře chytat tuňáky a langusty.
Jelikož se kajakáři před Vánocemi doma moc nezdrží, vyřešili v zámoří většinou i nákupy pod stromeček. Jenže i když byli v Kalifornii v době Dne díkůvzdání, při proslulém dni slev „Black Friday" se prodejnám raději vyhnuli. „Stáli jsme před obchodem, kde byla pětisetmetrová fronta lidí ještě před otvíračkou," popisoval Dostál. „Ale vánoční dárky jsme obstarali, tak je nebudeme muset shánět na poslední chvíli."

Text Barbora Žehanová, foto Jerzy Dziadkowiec


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00