• 3
  • Úvod
  • Rychlostní kanoistika
  • První a druhý! Kajakáři Dostál a Špicar ovládli závod Světového poháru v Montemoru, čtyřkajak je ve finále

montemor selfieTenhle okamžik se zapíše do historie české rychlostní kanoistiky. V závodě Světového poháru v portugalském Montemoru vedle sebe na stupních vítězů stáli dva čeští kajakáři – Josef Dostál jako vítěz a Jakub Špicar se stříbrnou medailí. Teprve za nimi projeli cílem Portugalec Fernando Pimenta nebo čtyřnásobný olympijský medailista Adam van Koeverden z Kanady. „Smekám!“ prohlásil dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor.

Dvojnásobný medailista z mistrovství světa Josef Dostál vyhrál druhý závod Světového poháru v řadě, před týdnem triumfoval na domácí trati v Račicích. „Ale tohle bylo tvrdší vítězství než v Račicích. Přepálil jsem začátek. Foukal tu docela silný protivítr a já jel první pětistovku hodně rychle,“ popisoval Dostál, který se v posledních stovkách metrů viditelně kousal do tváří. „Musel jsem. Závěr závodu hodně bolel.“

montemor pepaV cíli si pak zařval radostí a předvedl pistolnické gesto, které mu poradil konzultant českého týmu Jerzy Dziadkowiec. „Bavili jsme se o tom už před svěťákem v Račicích. Tak jsem si to vzal k srdci.“ Na stupních vítězů si pak vychutnal hymnu, která se v Račicích nehrála. „Krásně jsem si ji zazpíval. Myslím, že i pro Kubu Špicara to byl docela zážitek, když jsme tam stáli dva Češi a v Portugalsku nám hrála česká hymna.“

Na jaře mívá vicemistr světa obvykle pomalejší rozjezd, letos si však na singlkajaku připsal čtvrté místo v Duisburgu a pak dvě vítězství. „Teď pojedeme trénovat objem do Livigna na vysokohorskou přípravu. Doufám, že pak mě to vystřelí ještě výš,“ dodal Dostál.

Zatímco mistr světa z roku 2014 stál na stupních vítězů Světového poháru už potřetí, pro Jakuba Špicara to byla premiéra. „Je to výborné, skvělé. Jsou to moje první stupně v závodech seniorů. Jsem moc spokojený,“ řekl Špicar.

Ve finále startoval v dráze číslo sedm vedle Dostála v šestce. V cíli si zakřičeli oba. „Musel jsem. Pro mě je druhé místo překvapení. Před startem jsem si říkal, že jsou tam tři rychlí kluci a že budu bojovat o třetí, čtvrté místo. Za pětistovkou jsem viděl, že jsou tam tři spolu. Věděl jsem, že je začnu stahovat, jel jsem svou jízdu a nechal jsem si něco na finiš. Naštěstí mi síly zůstaly,“ řekl Špicar, který vyhrál semifinále na pětistovce a v neděli tak od 12.25 pojede znovu o medaile.

Dostál a Špicar jsou stejný ročník 1993. Špicar tak zůstával ve stínu o něco vyššího Dostála, mistra světa v kategoriích juniorů, do 23 let i seniorů. „Protože za stát může na mistrovství světa či Evropy startovat pouze jedna loď, přicházel Jakub o medaile už v juniorech,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

montemor dojezdDostál získal bronzovou olympijskou medaili ve čtyřkajaku, s nímž v posádce s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Janem Štěrbou vybojoval i kompletní sadu medailí z mistrovství světa a tři tituly mistrů Evropy. Před dvěma lety se stal také individuálním mistrem světa, loni získal stříbro. Špicar se potýkal se zdravotními problémy, ale díky svým výkonům v posledních dvou letech se zařadil i do hry o místa ve čtyřkajaku pro olympiádu v Riu. Nyní v Montemoru potvrdil, že zkoušet ho ve čtyřkajaku je oprávněné.

„Máme v posledních letech mezi kajakáři víc borců na světové úrovni, to je skvělé. Dvě vítězství Pepy Dostála ve Světovém poháru v řadě jsou vynikající, i když na olympijských hrách bude konkurence tvrdší,“ dodal Pavel Hottmar.

Daniel Havel a Jan Štěrba skončili ve finále K2 1000 metrů na pátém místě, vyhráli domácí závodníci Silva a Ribeiro před dvěma australskými posádkami. Portugalci využili toho, že vyhráli taktický boj v semifinále, v němž byli druzí právě za českou dvojicí. To jim pomohlo k lepší dráze pro finále. „Montemor je proslulý tím, že tam fouká zprava, a tak jsou některé dráhy schované pod břehem výhodnější,“ dodal Hottmar.

Odpoledne pak ještě Havel a Štěrba společně Dostálem a Lukášem Trefilem v tradiční sestavě medailistů z velkých akcí posledních čtyř let vyhráli s přehledem svou rozjížďku ve čtyřkajaku před Portugalci a Poláky. V neděli je čeká finále ve 12.10. Finále K1 200 m (11.45) pojede Filip Šváb, který byl druhý v rozjížďce i semifinále na K1 200 m.

Výsledky SP v Montemoru, finále, K1 1000 m: 1. DOSTÁL 3:31,564, 2. ŠPICAR 3:32,672, 3. Pimenta (Por.) 3:32,804, K2 1000 m: 1. Silva, Ribeiro (Por.) 3:20,796, 2. Wallace, Tame (Aus.) 3.20,956, 3. Fitzimmons, Wood 3:21,748, ... 5. HAVEL, ŠTĚRBA 3:23,356, semifinále K1 200 m: 1. Garrote (Šp.) 37,104, 2. ŠVÁB 37,188 (finále A), K1 500 m: 1. ŠPICAR 1:45,376 (finále A), rozjížďka, K4 1000 m: 1. HAVEL, TREFIL, DOSTÁL, ŠTĚRBA 3:05,796 (finále A), 2. Portugalsko 3:06,956, 3, Polsko 3:07,244.

Kompletní výsledky najdete ZDE. Záznam finálového bloku je ZDE. Odpolední program můžete zhlédnout ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár