• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa vyhrál třetí závod ze tří, deblkajak získal bronz ve svém prvním závodě

fuksa medaile szeged 1000mTřetí individuální závod Světového poháru, třetí zlato. To je letošní bilance kanoisty Martina Fuksy. V maďarském Szegedu vyhrál čtyřiadvacetiletý Fuksa závod singlkanoistů na 1000 metrů a přidal třetí zlatou medaili k předchozím z kilometru a dvoustovky, které získal v portugalském Montemoru minulý víkend.

„Jestli nechám v sezoně vyhrát někoho jiného? Rád bych nenechal! To asi nevyjde, ale každopádně tohle je super,“ říkal mistr světa na pětistovce. Do závodu Fuksa výborně odstartoval a podobně jako v Portugalsku vedl po celou dobu. „Neplánoval jsem, že pojedu stylem start cíl, protože Brazilec Dos Santos jezdí podobně jako já a možná je trochu rychlejší. Tentokrát nebyl. Jel jsem, co to šlo, ale pořád jsem si nechával rezervu, kdyby někdo nastoupil. Což se stalo. V konci jsem trochu tuhnul.“

V závodě s velkou podporou větru do zad si zajel osobní rekord 3:45,624. „V Szegedu to mám rád, je to tady suprové. Tady jsem poprvé reprezentoval, takže v tom trochu hraje roli nostalgie. Ale takový vítr do zad jako dnes a s takovými vlnami jsem ještě nezažil. Jsem rád, když mi fouká do zad, mám kilák rychleji za sebou, nicméně záběr je pak trochu jiný, takže jsem byl celou dobu zaťatý. Ale povedlo se vyhrát a to je jediné důležité,“ dodal Fuksa, který z druhého místa v semifinále postoupil do finále dvoustovky. S mladším bratrem Petrem vyhrál rozjížďku deblkanoistů na 500 metrů a z druhého místa v semifinále si zajistili postup do boje o medaile.

Špicar s Havlem bronz na deblkajaku nečekali

havel spicar medaile szegedPrvní společný mezinárodní závod ozdobili bronzovou medailí Jakub Špicar s Danielem Havlem na deblkajaku na kilometrové trati. „Jsme za to hodně rádi. Pro mě je to první medaile ze svěťáku z deblkajaku, což je super. Před odjezdem sem jsem moc nečekal, že bychom mohli jet takhle, protože nám to úplně nesedělo. Ale tady jsme se srovnali pěkně a jelo nám to špičkově,“ řekl Daniel Havel.

Háček Jakub Špicar získal v Szegedu druhou medaili ze Světového poháru, loni byl druhý v individuálním závodě v Montemoru. „Z mého pohledu to byla asi nejlepší deblová jízda, jakou jsem kdy jel. S Danem si vyhovujeme charakterem záběru,“ dodal Špicar. Havel přidával: „Sedíme si i lidsky. Rádi bychom startovali na mistrovství světa jak na deblu, tak na čtyráku.“

Ve čtyřkajaku společně s Radkem Šloufem a Janem Štěrbou vyhráli při závodní premiéře jak rozjížďku, tak semifinále a v neděli pojedou v Szegedu o další medaile.

Dostál byl jak ponorka

Stříbrný olympijský medailista Josef Dostál byl v prvním letošním závodě v mezinárodní konkurenci na kilometru šestý. „S umístěním nejsem spokojený, to bych byl blázen, ale na druhou stranu jsem docela spokojený s tím, co jsem předvedl. Panovaly podmínky, ve kterých neumím jezdit,“ řekl dvoumetrový Dostál, jemuž vítr do zad nevyhovuje. „Naopak lehčí závodníci jeli dost rychle, v posádkách tady padaly i rekordy. Navíc je tu těžká voda, na tu nejsem moc zvyklý. Ale před mistrovstvím světa odjedeme trénovat do Livigna a do Kadaně, abych se na šampionát pořádně připravil.“

Závod vyhrál Maďar Bálint Kopasz, druhý byl Portugalec Pimenta, třetí Španěl Rodríguez. Poslední dojel ve finále olympijský vítěz Marcus Walz. Dostál žertoval, že ve vlnách byl spíš jak ponorka. „Vlny byly hodně velké, pár mi jich naskákalo na palubu, hlavně ve finiši, což byla škoda. Tam mi ujeli Dán Poulsen i Němec Liebscher,“ dodal Dostál, jenž vyhrál své semifinále pětistovky a v neděli ho čeká finále od 11.32.

Kanoistka Jana Ježová, která si v semifinále na pětistovce posunula znovu svůj nejlepší čas na této trati, byla ve finále osmá. Na dvoustovce pojede finále B, s Lenkou Součkovou ji však čeká finále C2 500 metrů. Deváté místo obsadil ve finále singlkanoistů na kilometru Filip Dvořák, který na dvoustovce pojede finále B a v neděli ho čeká i štafeta. Finále B pojede také čtyřkajak žen ve složení Eliška Betlachová, Jana Krpatová, Kateřina Slivanská a Lucie Krpatová.

Světový pohár v Szegedu, výsledky, muži, K1 1000 m: 1. Kopasz (Maď.) 3:23,921, 2. Pimenta (Por.) 3:24,875, 3. Rodriguez (Šp.) 3:25,782, ...6. DOSTÁL 3:29,067, C1 1000 m: 1. FUKSA 3:45,624, 2. Dos Santos (Br.) 3:46,424, 3. Kaczor (Pol.) 3:47,208, ...9. DVOŘÁK 4:15,800, K2 1000 m: 1. Peňa, Cubelos (Šp.) 3:05,624, 2. Tsurkan, Kucharyk (Ukr.) 3:06,485, 3. ŠPICAR, HAVEL 3:09,239, finále B, K2 500 m: 1. Stroinski, Gescö (Něm.) 1:29,686, ...6. KUSOVSKÝ, TREFIL 1:32,666, K1 1000 m: 1. Kirčev (Bul.) 3:28,540, ...5. ZAVŘEL 3:31,540, C2 1000 m: 1. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 3:33,430, ...7. MIŠKOVSKÝ, JANDA 3.41,207, ...9. P. FUKSA, KOŘÍNEK 3:45,915. Ženy, C1 500 m: 1. Ballaová (Maď.) 2:05,035, 2. Vincentová (Kan.) 2:06,950, 3. Luzanová (Ukr.) 2:08,504, ...8. JEŽOVÁ 2:15,112, finále B, K1 1000 m: 1. Anančenková (Kaz.) 4:04,558, ...4. J. KRPATOVÁ 4:09,858, ...8. L. KRPATOVÁ 4:14,020, finále C, K1 500 m: 1. Todorovová (Ukr.) 1:52,402, ...7. KOŽÍŠKOVÁ 1:54,395, C1 500 m: 1. Tsubotaová (Jap.) 2:12,834, ... 6. SOUČKOVÁ 2:21,611.