• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa po pěti letech znovu dobyl evropský titul na kilometru

mata medaile ME C1 1000Podruhé v kariéře se rychlostní kanoista Martin Fuksa stal mistrem Evropy na kilometrové trati. V úchvatném a těsném souboji s dvojnásobným olympijským vítězem na této distanci Sebastianem Brendelem dokázal kopnout loď vítězně do cíle. „Závod mě šíleně bolel, v trati jsem se musel kolikrát přemlouvat, abych to nevzdal a bojoval až do konce. Jsem rád, že se to povedlo a potvrdil jsem, že v sezoně dominuju,“ řekl Fuksa, evropský šampion na kilometru z let 2013 a 2018. Kajakář Josef Dostál skončil na téže distanci pátý, kajakářka Anna Kožíšková byla čtvrtá.

Ještě při rozjetí na finálový závod na kilometru se kanoista Martin Fuksa těšil, že mu bude foukat pořádný vítr do zad a požene ho vpřed. Jenže podmínky se na kanále v srbském Bělehradě zklidnily. „Ale ani pořádně nevím, jak foukalo, moc jsem to nevnímal. Celou dobu jsem se soustředil na Sebastiana Brendela. Jel hodně rychle a já jsem přitom byl zvyklý, že mu ujíždím. Ale on se na velké závody dokáže připravit velmi dobře. Jsem rád, že jsem se připravil lépe a o kousek ho porazil,“ říkal sedminásobný evropský šampion Fuksa.

V trati se několikrát musel přesvědčovat, aby přetahovanou o zlato s Brendelem nevzdal a hlava nepodlehla bolesti zaplavující tělo. „Bylo to hodně velké přemlouvání. Ve finiši jsem si říkal: Zase budu druhý! Ale já nechci být druhý! Sebastian ti tolik neujíždí, tak makej. Probudil jsem v sobě závodního ducha.“

mata finis ME C1 1000 mPak se soustředil na to, aby dobře kopnul loď do cíle, což se mu vyplatilo. Mezi dvě červené bóje označující cílovou čáru díky tomu vletěla špička jeho lodi jako první. „Z úhlu to nevidíte přesně, ale měl jsem dojem, že Sebastian jede přede mnou. Měl jsem víc sil, tak jsem tam loď kopnul. Na mistrovství světa v Miláně se to stalo naopak, tam překopnul Sebastian mě, tak jsem mu to asi vrátil,“ dodal Fuksa, který se po dojetí chladil ve vodě. Od Brendela jej dělilo 87 tisícin, s odstupem třetí dojel Ital Carlo Tacchini.

Zlatou medaili věnuje Jiřímu Vokněrovi, dlouholetému a úspěšnému nymburskému závodníkovi, který nedávno zemřel. „On byl druhý na kilometru na mistrovství světa v Praze v roce 1958, já loni v Račicích. Loni jsme se setkali,“ vysvětlil Fuksa, kterého v neděli čeká boj o šesté zlato v řadě na pětistovce a také finále dvoustovky.

Dostál si závod pokazil, Kožíšková je čtvrtá potřetí v řadě

Kajakář Josef Dostál skončil ve finále kilometrové trati pátý. S umístěním byl docela spokojený, s průběhem závodu ovšem nikoli. „Podělal jsem to,“ říkal stříbrný olympijský medailista na kilometru. Nejprve ho vyplašil silný vítr do zad a velké vlny při rozjetí. „Vzal jsem si s sebou speciální loď do vln, ale neměl jsem ji připravenou. Stresoval jsem se místo toho, abych odpočíval.“ Na mole těsně před závodem vybíral ze dvou kajaků, ale jelikož se podmínky uklidnily, zvolil obvyklou loď.

Pak při snaze o co nejrychlejší start narazil do bloků. „Startovní zařízení mě koplo zpátky, takže jsem na Němce Maxe Rendschmidta měl hned zásek loď. Ale sednul jsem mu na vlnu a tam se mi jelo pěkně.“

V protivětru v polovině trati se rozhodl, že zaútočí a pokusí se získat medaili. „Jenže na osmistovce mi došlo. Němec vypálil a já tam seděl, jako kdyby mi hračky spadly do kanálu. Proklínal jsem se, že jsem z vlny vystřelil už na pětistovce, měl jsem tam zůstat přibytý až na osmistovku,“ dodal Dostál, který v neděli pojede finále pětistovky. Závod na olympijské trati vyhrál Portugalec Pimenta před Maďarem Kopászem a třetím Němcem Rendschmidtem.

Kajakářka Anna Kožíšková potřetí v řadě dojela čtvrtá v závodě na kilometru. „Už by to chtělo prolomit, ale jsem nadmíru spokojená. Poslední tři týdny nebo měsíc mi to moc nešlo, trochu jsem se trápila. Psychika u mě hraje velkou roli, dala jsem se do kupy a jsem ráda, že jsem to takhle zvládla. Věděla jsem, že musím jet start cíl a nenechat bolest vstoupit do hlavy a povolit si. Navíc i tím, že jsem se na pětistovce probojovala do finále B, ze mě všechno spadlo,“ líčila Kožíšková.

Kajakářky Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová byly sedmé ve finále K2 1000 metrů, čtyřkajak Vojtěch Procházka, Jakub Stejskal, Tomáš Veselý a Martin Sobíšek dojel devátý.

Odpoledne na dvoustovce si zajistil finále pouze kanoista Martin Fuksa. Nejblíže postupu byl na deblkanoi jeho mladší bratr Petr s Danem Drahokoupilem, kteří byli v semifinále čtvrtí. Semifinále absolvovali také kajakář Filip Šváb, kanoistka Jana Ježová a deblkajak Martin Seidl, Ondřej Bišický.

Kompletní výsledky a startovní listiny najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Mistrovství Evropy


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00