• 1
  • 2

Češi kralovali na Mistrovství Evropy v raftingu R6 v Bosně a Hercegovině

U23M Slalom CZE2Medailová vlna českého raftingu pokračuje. Po světovém úspěchu na Mistrovství světa R4 v Argentině a R6 v Austrálii, ovládly české posádky i evropský šampionát R6, který se konal na začátku července v Bosně a Hercegovině.

Českou republiku reprezentovalo na Mistrovství Evropy R6 (šestičlenných týmů) 9 posádek v 5 kategoriích. Všechny české posádky dokázaly v konkurenci 13 evropských zemí získat medaili, z toho dokonce 7 zlatých a 2 celkové tituly absolutních Mistrů Evropy pro rok 2019. Celkem vybojovali Češi 37 medailí.

Mistrovství proběhlo v údolí krásné, vodnaté řeky Vrbas nedaleko města Banja Luka. Čeští raftaři řeku dobře znají. Do vln chladné a překrásně tyrkysové vody Vrbasu namočili pádlo již mnohokrát. Bosenský raftový klub Rafting Klub Kanjon zde pořádá každoročně závod evropského poháru a již 3x se tu konalo i mistrovství Evropy a světa.

Letos se program šampionátu podařilo organizátorům vtěsnat do 3 dnů, což ale znamenalo velkou zátěž pro závodníky, kteří závodili zároveň ve 2 kategoriích.

Pátek 5.7. byl úvodním dnem mistrovství.  Závodníci se na kataraktu „Biely Buk“ utkali o medailové sady hned ve dvou disciplínách – sprintu a kontaktním, technickém závodě H2H. Obě dvě disciplíny vyhrála posádka Masters Men – CZE 1 (TR Masters: Zbyněk Netopil, Michal Hric, Stanislav Hajský, Vítězslav Hric, Tomáš Kasal a Jiří Irain), která nakonec zvítězila i v celkovém hodnocení celého šampionátu a získala titul absolutních Mistrů Evropy 2019 v kategorii Masters.

Disciplína H2H přinesla velmi zajímavé okamžiky a souboje taktiky i síly. České posádky se nevyhnuly ani několika bratrským soubojům – např. v kategorii Open Men ve velkém finále o zlatou a stříbrnou medaili. Z tohoto souboje se nakonec více radovala posádka mužů CZE 1 (TR Zubr: Vítězslav Hric, Michal Hric, Václav Kabrhel, Václav Kristek, David Lisický a Antonín Martinka).

Další českou posádkou, která bojovala o zlatou medaili v H2H byla posádka Open Women CZE2 (MB Bohouš a jeho parta: Tereza Irain Lernerová, Petra Hajzlerová, Jitka Háková, Veronika Kučerová, Lenka Sováková a Klára Smetánková), která skončila druhá. Stříbrná medaile a velké finále se silnými Ruskami je obrovským úspěchem.

Sobotní program se přesunul po řece o několik kilometrů níže do kaňonu s příznačným názvem „Tjesno“, kde se řeka po dlouhé klidné pasáži zúží mezi skály a získá na své síle. Na této krásné peřeji se konala česká královská disciplína – slalom. Proplétání mezi brankami je na takto vodnaté řece velmi specifické, mnohdy připomíná spíše obří slalom. Naštěstí se české posádky i s těmito podmínkami dokázaly poprat a tituly Mistrů a Mistryň Evropy ve slalomu R6 si z Bosny odváží ženy v kategorii Open – CZE 1 (TR Omega Čoromoro: Zuzana Valtrová, Blanka Martinková, Lenka Bauerová, Karolína Kocmanová, Anna Kašparová a Marta Mulačová) a muži Masters CZE2 (JEŽEK Team - KAPLICE: Miroslav Krechler, Robert Šimánek, Jiří Benhák, Petr Tomek, Zdeněk Boček a Pavel Putzer).

Juniorští závodníci z Raft klubu Letohrad, posádka CZE2 v kategorii U23 (LETGUN Letohrad: Aleš Kylar, Jan Marek, Filip Pecháček, Jakub Moravec, Michael Šlesinger, Aleš Müller a Martin Šálek), při slalomu ukázali svůj smysl pro fair play. Když v cíli zjistili, že druhé české juniorské posádce CZE1 připsali rozhodčí neprávem penalizaci za neprojetí branky, ani na chvilku nezaváhali a podali protest ve prospěch svých českých kamarádů, byť byli v tu chvíli soupeři. Díky této rychlé reakci byl protest uznán a obě české posádky se mohly radovat z medaile – posádka CZE2 ze stříbrné a posádka CZE1 z bronzové.

Závěrečnou disciplínou s hromadným „regatovým“ startem byl 14 km dlouhý sjezd, který byl ve velkém vedru na téměř klidné vodě pro všechny sportovce krušnou zkouškou. Závodníci bojovali na trati necelou hodinu. Se startem i délkou sjezdu se skvěle poprali naši nejmladší junioři v kategorii U19 (Youngster YES: Tomáš Raděj, Jakub Vyroubal, Pavel Drastich, Vítězslav Ručka, Ondřej Ježek, Jan Lukáš  a Michael Šlesingr), kteří se v cíli radovali ze stříbrné medaile. 2.místo ve sjezdu vybojovala také posádka juniorů do 23 let, CZE1 (AC Rafting Team Bula: Vojtěch Zapletal, Václav Kristek, Filip Jelínek, Michal Šmoldas, Vojtěch Přikryl, Vojtěch Skořepa a Jan Novotný)

Fantasticky skončil závod ve sjezdu i v kategorii Open Men. Vyhrála posádka mužů CZE2 (HANACE rafters: Libor Peška, Michal Cuc, Filip Jelínek, Jiří Irain, Vojtěch Zapletal, Michal Šmoldas a Václav Švadlena) před druhou českou posádkou CZE1. Kluci z HANACE se díky výhře ve sjezdu stali i absolutními Mistry Evropy v celkovém hodnocení Overall a obhájili tak stejný výsledek z Mistrovství Evropy na Vrbasu z roku 2015. Kapitán posádky, Libor Peška měl v cíli nesmírnou radost: „Po loňské nominaci jsme byli zklamaní, nedostali jsme se do reprezentace. Posádka TR Hiko se ale rozhodla, že upřednostní MS v Austrálii před ME v Bosně a přenechala nám své místo. Jsme strašně šťastní. Na letošní ME jsme tým omladili. Do naší posádky jsme přibrali několik velmi šikovných sportovců a ukázalo se to jako dobrý tah! Máme velkou motivaci do podzimní části sezóny a hlavně do nominace na MS příští rok!“

Česká republika se stala díky skvělým výsledkům našich závodníků nejúspěšnější zemí tohoto mistrovství. Raftaři dokázali světu, že i posádky, které v české nominaci neskončí na 1. místě mohou bojovat o ty nejlepší příčky v evropské konkurenci.