Kanoe.cz

Přírodní rezervace "Čerťáky" pro vodáky???

Pro vodáky je v manipuačním řádu přehrady Lipno vyčleněno pár tisíc kubíků vody. Jen malé procento příznivců divoké vody však vědělo a ví, že pod Loučovicemi projíždějí Národní přírodní rezervací Čertova stěna - Luč, kam je přístup pouze po značených turistických stezkách.

Je jaro, sníh taje a tak se začínáme plánovat kam na vodu v roce 2005. Každoročním tahákem jsou Čerťáky. Množství vodáků nejen z Čech využívá závodů ČSK DV (v roce 2003 SVoČR), pro které je v manipulačním řádu přehrady Lipna vyčleněno pár stovek tisíc m3 vody.
 
Jen malé procento příznivců divoké vody však vědělo a ví, že pod Loučovicemi projíždějí Národní přírodní rezervací, kam je přístup pouze po značených turistických stezkách. Nic nepomůže argumentace o vodní cestě apod. Až do listopadu 2004 se toto území týkalo asi 800 m toku Vltavy v oblasti tzv. Schodů. Každý, kdo v tomto úseku projížděl či vystupoval na břeh tedy jednal protizákonně ať vědomě či ne. Od roku 2003 se snažil SvoČR  o dohodu žádostí o výjimku z ochranných podmínek NPR. V roce 2004 byla udělena až po mediální přestřelce s ekologickými aktivistkami a za velké podpory místních zastupitelstev. Pod přísnou kontrolou Inspekce ŽP pak proběhl závod v naprostém klidu  a nebýt diskuzí se samozvanými záchranáři patřícími k cestovní agentuře, mohly být orgány ČIŽP se zabezpečením ochrany přírody v oblasti spokojeny.
V listopadu 2004 však na návrh AOPK ustavilo Ministerstvo ŽP nové hranice Národní přírodní rezervace Čertova stěna – Lúč . Tato vyhláška č. 574 Sb ze dne 4.11.2004 stanovuje nové hranice NPR a to pro vodáky velmi nepříznivě – na cca 2400 m toku. A tak se do NPR dostala také škvíra , pomníček Péti Šarocha, šupna, prostě celé okolí Vltavy od jezu v Loučovicích (U Baloga) až po cca 800 m za Čertovu stěnu.
 
SvoČR prokázal, že svoje závody zabezpečit dokáže a tak i letos požádal o výjimku z ochranných podmínek na průjezd přes NPR. Správce NPR – CHKO Blanský les – svolal velkou schůzku na 2. březen 2005.
 
Zde zástupci 12ti organizací a dotčených orgánů řízení 3 hodiny diskutovali o všech problémech s vodáky v této oblasti, o možnostech ochrany přírody a rozvoji vodáckých aktivit na Lipensku. Z pozvaných chyběl jen zástupce ČSK, možná, že alespoň někdo ze sekce vodní turistiky by tu byl vhodný, vždyť nemálo vodáků, které lze potkat pod škvírou je organizováno někde v oddílech VT.
 
K čemu jsme došli:
 
 1. Chybí kvalitní informace o rezervaci a podmínkách pohybu návštěvníků.
 2. Vysoká návštěvnost NPR je i mimo termíny pouštění vody do koryta Vltavy
 3. Problémem jsou nepovolené aktivity cestovních kanceláří a zvyšující se návštěvnost vodáků a jejich doprovodu.
 4. Ani ochranáři , ani Povodí by nemělo nic proti častějšímu vypouštění vody , což by mohlo přinést rozložení zátěže této oblasti na více dní.
 5. CHKO Blanský les by souhlasil s výjimkou z ochraných podmínek NPR , pokud SvoČR  a ostatní zúčastnění zajistí po své linii informovanost co nejširší veřejnosti o existenci NPR a ochranných podmínek a zajistí dohodnutá opatření pro zajištění ochrany přírody nejen během závodu v raftingu.
 6. Dohodnutá opatření:
  • SvoČR vyrobí a rozmístí informace o zákazu vstupu vždy na začátek a konec NPR po obou březích a na vyhlídce nad Čertovkou
  • SvoČR vymezí bučinu na levém břehu červenou páskou jako v roce 2004
  • Starostové obcí V. Brod a Loučovic zajistí kontejner na svoz odpadků, Vyšebrodský Icik Adrenalin klub zajistí roznesení odpadkových košů a nedělní úklid v NPR
  • Policie ČR zajistí bezpečnostní opatření v podobném rozsahu jako v roce 2004.
   (To se bude jednat zejména o zákazech zastavení na krajnici silnice podél Vltavy, omezení vjezdu k myslivně, spojení s pořadateli oficiálních závodů)
Jak vidíte, nejedná se již o nesplnitelné podmínky a zejména bych chtěl zdůraznit pro věčné reptaly, že je domluvena velká míra tolerance v přístupu všech lidí k řece Z LEVÉHO BŘEHU, vodáků i nevodáků, ze strany strážců ochrany přírody.
Je však nutné přestat tahat kajaky po zemi kolem škvíry, prohlížet škvíru z pravého břehu a podnikat tam fotografické výpravy.  Pokud bude nějaký lidumil dělat pod škvírou záchranu, bylo by třeba se s ČIŽP nebo místními ochranáři předem domluvit.
Touto cestou se lze ubírat pomalu kupředu a nebýt pouze štvanou zvěří v zakázaném ráji.
Naše výzva by měla také dolétnout i ke sluchu vodáků, kteří se každý rok úspěšně zraňují a topí v tomto nejúžasnějším úseku Vltavy.  Je to WW V !! Proboha, alespoň si přečtěte některou z příruček pro vodní turistiku v oblasti záchrany a dodržujte alespoň základní pravidla. Lipno se nedá vypnout za minutu a do údolí NPR není žádný přístup pro sanitku ani pohřebák! 
Dnes již snad všechny orgány ekologické i státní vědí, že zamezit sjíždění Čertových proudů by znamenalo je hermeticky uzavřít a to nikdo nechce. Poškození přírody vodáckým národem také není tak hrozné, jak  se zdálo.
Ale pochybnosti o rozumu  a obavy o zdraví vodáků mají všichni. Zejména pak po přečtení článku na internetu typu: Koupil jsem si kajak. Pojede se mnou někdo čerťáky ?
 
Na závěr shrnutí:
OD JEZU V LOUČOVICÍCH JSTE V NPR !!!
NEVSTUPUJTE NA  PRAVÝ BŘEH !!
JSTE PŘESVĚDČENI ŽE NA TO MÁTE ??
 
VYHNĚTE SE DOBĚ ZÁVODŮ V RAFTINGU
viz. propozice na
www.sportovninoviny.cz, www.kanoe.cz, www.rkstan.cz
 
ZA TOTO MALÉ OMEZENÍ (1 HODINA)  VÁM kluby SVoČR – W&D PROSTĚJOV A VYŠEBRODSKÝ ICÍK VE SPOLUPRÁCI S MÍSTNÍMI ÚŘADY ZAJISTÍ: otevření jezu u Baloga, možnost vysedání na louce u zastávky Čertova stěna na levém břehu včetně vjezdu na louku Vaším vozidlem, v sobotu veřejně přístupné WC v cíli, úklid na turistické cestě na konci víkendu, odvoz i vašich odpadků.
 
Ahoj
 
Standa Hájek
Předseda rady raftingu
Svazu vodáků ČR
  

Olympijské naděje

SP La Seu

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

3.SP Markkleeberg

Instagram #czechcanoe

SP Troja 2017

Paddleboarding

logo CFSUP 2017 8.-9.4. SUP START
13.5. Prague Marathon
10.-11.6. SUP Mácháč
30.7. SUP Slapy-Praha
26.-27.8. Lipno Fest
9.9. Týn nad Vltavou
14.10. Krumlovský maraton

Napsali o nás

Články o vodních sportech Krumlovský vodácký maraton vyhrál pár Ježek - Zavřel
15.10.2017, ceskobudejovicky.denik.cz
Hradilek kromě sportu sleduje i politiku: Kdo nepůjde volit, je pro mě zbabělec
15.10.2017, denik.cz
Mistr světa z Malé Skály. Zní to pořád trochu neuvěřitelně, říká Tunka
15.10.2017, sport.idnes.cz
Aleš Verner (75) z Plzně: Zachránil bronzový kajak!
15.10.2017, drbna.info
Hradilek kromě sportu sleduje i politiku: Kdo nepůjde volit, je zbabělec
15.10.2017, prazsky.denik.cz

všechny články
 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)