Kanoe.cz

Kanoista Fuksa i kajakář Dostál jsou mistry Evropy na pětistovce

mata dve medaile MEPošesté v řadě získal kanoista Martin Fuksa titul mistra Evropy na pětistovce. Přidal tak druhé zlato k sobotnímu triumfu na olympijském kilometru. Na dvoustovce byl sedmý a v Bělehradě tak přesně zopakoval bilanci z evropské šampionátu v roce 2013. Hymnu si na stupních vítězů zazpíval kajakář Josef Dostál, který na pětistovce získal první individuální titul ze seniorského mistrovství Evropy. Před závěrečnými závody na 5000 metrů tak česká výprava získala tři medaile.

Kanoista Martin Fuksa v této sezoně dál drží vítěznou bilanci na svých hlavních tratích – kilometru a pětistovce. „Jsem nadmíru spokojený, že mám dvě zlaté medaile. Přál jsem si je získat podle toho, jak se vyvíjela letošní sezona. Byly to dva náročné závody, jsem rád, že se mi to povedlo,“ řekl pětadvacetiletý Fuksa.

mata finis C1 500 MEStejně jako na kilometru finišoval před Němcem Sebastianem Brendelem, i když tentokrát byl odstup o trochu viditelnější, 255 tisícin sekundy. Třetí byl Oleg Tarnovský z Moldávie. „Dřív jsem to na pětistovce na začátku nahulil a jel jsem z náskoku, který jsem nabral na začátku. Jak jsem starší, mám najeté spíš už kilákové tempo, takže rozjezdy jsou pro mě lehce pomalejší a víc sil si nechávám na finiš. Maličko jsem se šetřil a doufal jsem, že to bude stačit,“ říkal Fuksa, který vládne pětistovce v Evropě už šest let v řadě.

Přibližně za dvě hodiny ho ještě čekala dvoustovka, na které má medaile ze Světových poháru i Evropských her, nicméně nevěnuje se jí cíleně. „Takže jet finále pro mě byl bonus. Dvoustovka je vždycky vabank, snažím se jet od začátku do konce naplno a pak se ukáže, na co to stačí. Ostatní kluci se soustředí jen na sprint a já jsem mezi nimi vetřelec. Jsem za sedmé místo rád. Se dvěma zlaty je to stejný výsledek jako před pěti lety, hlavní disciplíny jsem vyhrál, takže jsem rád,“ dodal Fuksa.

Dostála namotivoval pokažený kilometr

Pepa ME stupneKajakář Josef Dostál dostal v Bělehradě na krk svou první individuální zlatou medaili ze seniorského mistrovství Evropy. Oblíbenou pětistovku vyhrál s náskokem téměř sekundy před Olegem Kucharykem z Ukrajiny, třetí byl Portugalec Fernando Pimenta, šampion z kilometru.

„Díky kilometru, kde jsem byl pátý, byl závod dost vyhecovaný. Kilometr mě dost mrzel, protože jsem nevyužil svůj potenciál. Rozčilovalo mě to, říkal jsem si, že to musím soupeřům vrátit. Šel jsem do toho namotivovaný, možná až přemotivovaný, ale naštěstí jsem nepřepálil začátek, jel jsem obě poloviny závodu velice vyrovnaně oproti soupeřům. To se v cíli vyplatilo a mohl jsem slavit první individuální titul,“ popsal pětadvacetiletý Dostál.

Už na start nastupoval s pevnou vírou, že vyhraje. Když viděl, že se s ním drží Portugalec Pimenta, vyhecoval se ještě víc. „Říkal jsem si: Tak tohle ne, to je moje trať, tebe tady porazím. Adrenalin a agresivita ze mě sršely už před startem. Myslím, že i tihle velcí borci měli respekt. Možná to zní arogantně, že jsem věděl, že to bude na první místo, ale já k pětistovce takhle musím přistupovat, jinak nemá smysl na ni nastupovat.“

Tým má zatím devět míst pro Evropské hry

Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil byli na deblkajaku na pětistovce devátí. Kajakářka Anna Kožíšková dojela sedmá ve finále B na pětistovce. Odpoledne ještě završily šampionát závody na pětikilometrové trati, kde byli kanoistka Jana Ježová šestá, kajakářka Anna Kožíšková osmá, kajakář Jakub Adam desátý a kanoista Jakub Březina jedenáctý.

„Ve většině disciplín se nám dařilo hůř, než se dalo očekávat, především v posádkových. Roli v tom hrála řada faktorů. Ať už šlo o naladění některých závodníků nebo o vliv větru, kvůli kterému byly podmínky na krajních drahách pod zalesněným břehem výhodnější oproti drahám pod tribunou. Zásadní bylo i rozlosování rozjížděk, protože čtyřkajak na pětistovce bojoval o tři postupová místa s posádkami, které pak ve finále byly na prvních čtyřech místech. Deblkajak měl v rozjížďce tři z prvních čtyřech posádek ve finále. Bezmoc pak umocnil ještě náročný program čtyřkajaku a deblkajaku,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Můžeme být rádi, že naši výpravu třemi zlatými medailemi podrželi Martin Fuksa a Pepa Dostál, naše dlouhodobě nejvýraznější postavy a fenomenální závodníci i z pohledu světové kanoistiky.“

Evropský šampionát tak přinese změny v nominaci posádek pro světový šampionát. „Máme  plán, jak budeme řešit nasazení našich kajakářů do posádek na mistrovství světa, které nejprve vyzkoušíme,“ řekl Hottmar.

Evropský šampionát je zároveň nominací na Evropské hry, které proběhnou příští rok v červnu v Minsku. Vedle Fuksy a Dostála zajistili zatím místa pro českou výpravu Filip Dvořák a Tomáš Janda na deblkanoi, kajakářka Anna Kožíšková na singlu na pětistovce, na deblu na téže trati pak Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová, na dvoustovce kanoistka Jana Ježová a na pětikilometrové trati kajakář Jakub Adam.

„Jsme za tato místa rádi. Doufáme, že ještě dojde k přerozdělení volných kvót z posádek ve prospěch našeho týmu,“ dodal Pavel Hottmar.

Kompletní výsledky a startovní listiny najdete ZDE.

Instagram #czechcanoe

Paddleboarding

thumb logo Cesky pohar 2019

4.-5. 5. Magna Cup Nymburk
18.-19.5. Paddles  Up Seč
1.-2.6. SUP Mácháč
15.-16.6. Paddleboard Fest Brno
3.8. Snowboardel SUP Fest Praha
4.8. Vrané Praha
17.-18.8. MČR Vranovská pláž
11.-12.10. Krumlovský maraton

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)