Kanoe.cz

Na Olympijské hry mládeže pojedou tři mladí kanoisté

Team BarcelonaTři místa pro podzimní Olympijské hry mládeže v Buenos Aires získali čeští kanoisté na kvalifikaci v Barceloně. Cestu do Argentiny vybojovali kajakářka Adéla Házová, kajakář Tomáš Hradil a kanoista Jiří Minařík, tedy trojice závodníků z rychlostní kanoistiky. Kvóty však ještě musí Českému olympijskému výboru potvrdit Mezinárodní kanoistická federace ICF.

Na Olympijských hrách mládeže, a tedy i na kvalifikaci, se závodí v rychlostní kanoistice ve dvojicích proti sobě na trati ve tvaru esíčka. Slalom vyřazovacím způsobem se sice také jede na hladké vodě, ale na startu se seskakuje z rampy, na trati je nutné udělat otočky kolem bójek a nechybí ani eskymácký obrat. Závodníci museli nastoupit do obou disciplín, o postupujících rozhodovalo pořadí v jejich v součtu, přičemž pro evropské závodníky bylo v každé disciplíně k dispozici šest míst. Kanoista Jiří Minařík skončil mezi Evropany třetí, stejně jako kajakář Tomáš Hradil, Adéla Házová byla v redukovaném pořadí Evropanek pátá.

„Nečekal jsem, že by se v tak tvrdých kritériích mohli kvalifikovat tři ze tří závodníků v rychlostní kanoistice. Je vidět, jak osobní trenéři a kluby dobře pracují, když dokázali připravit své závodníky i na závod ve slalomu,“ řekl Pavel Hottmar, reprezentační trenér rychlostních kanoistů.

Naopak pětice slalomářů se musela poprat s vratšími rychlostními loděmi. „Navíc závodníků z rychlostní kanoistiky byla většina, takže pro slalomáře byl klíč nevýhodný a bylo pro ně těžší získat kvótu. Například mezi rychlostní a slalomovou kanoí je technický velký rozdíl, což bylo znát,“ dodává Ivo Eichler, šéf výpravy. Kajakář Jakub Krejčí byl v slalomovém závodě druhý, ale v celkovém pořadí to nestačilo.

20180411 180653Závody na olympijské dráze v Barceloně si mladí kanoisté pochvalovali, i když vše nebylo ideální. „Skloubit obě disciplíny, pravda, nebylo úplně lehké. S výsledkem na rychlostním kajaku jsem spokojená, i když prostor pro zlepšení tam je. Před startem na slalomovém kajaku jsem byla vyjukaná, nedokázala jsem odhadnout kvalitu konkurence, ale nakonec mi můj výsledek stačil a těším se do Buenos Aires. Nejlepší je, že se nominace vydařila i mým kamarádům z rychlosti. Atmosféra závodů byla skvělá, se závodníky z cizích zemí jsme si společně užili spoustu zábavy,“ popisovala kajakářka Adéla Házová z Děčína, která si v rychlostní disciplíně připsala čtvrté místo.

Partu mezi třemi stovkami závodníků ze 62 zemí, kteří se potkávali při trénincích i v rámci doprovodného programu, si pochvaloval i kanoista Jiří Minařík z Kojetína. „Organizace trochu pokulhávala, ať už se to týkalo odvozů na hotel nebo komplikací na závodišti, kterých nebylo po málu. Na druhou stranu jsme mohli změřit síly s kanoisty z celého světa, vyzkoušeli jsme nový sport a co je pro mě důležité, potkali jsme bandu skvělých lidí.“

Seznámení se spoustou nových závodníků z velké části světa je silným dojmem i pro kajakáře Tomáše Hradila z Nymburka. Dokonce ani chladnější počasí než v Česku mu nevadilo. „Jen v sobotu celý den pršelo. Byl jsem nejistý z tratí i ze soupeřů, musím ještě spoustu věcí natrénovat a vylepšit jak ve slalomu, tak i na rychlostním kajaku. Ale nakonec se mi podařilo postoupit do Buenos Aires a do Argentiny se těším moc a doufám, že se mi tyto závody vydaří.“

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Instagram #czechcanoe

Paddleboarding

thumb logo Cesky pohar 2019

4.-5. 5. Magna Cup Nymburk
18.-19.5. Paddles  Up Seč
1.-2.6. SUP Mácháč
15.-16.6. Paddleboard Fest Brno
3.8. Snowboardel SUP Fest Praha
4.8. Vrané Praha
17.-18.8. MČR Vranovská pláž
11.-12.10. Krumlovský maraton

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)