Kanoe.cz

Mladí kanoisté bojují o účast na Olympijských hrách mládeže

30707836 10155434821413848 3380407882091593728 nAni jeden nejsou úplně ve svém živlu. Vodní slalomáři závodí bez peřejí, musejí zvládnout i vratší rychlostní loď, navíc na trati do esíčka. Rychlostní kanoisté zase trénovali eskymáky, seskok na lodi ze startovní rampy a otočky kolem bójek. Teď závodí i proti sobě a vyřazovacím způsobem v kvalifikaci o účast na podzimních Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires.

Z osmi závodníků, které mohli Češi do evropské kvalifikace nasadit, mohou postoupit nejvýše čtyři – každý v jedné disciplíně – kajakářka, kajakář, kanoistka a kanoista. V Barceloně na olympijské dráze z roku 1992 v konkurenci více než 250 lodí z 61 zemí závodí slalomáři Martin Kratochvíl (C1), Tereza Kneblová a Lucie Doležalová (obě C1), Jakub Krejčí (K1), Kateřina Beková (K1) a rychlostní kanoisté Jiří Minařík (C1), Tomáš Hradil (K1) a Adéla Házová (K1).

Kvalifikační místa se získávají na základě součtu pořadí jednoho závodníka ze slalomu a jednoho z rychlosti, takže se závodníci z ročníků 2002 a 2003 chystali na obě disciplíny. „Nejvíc jsem se připravoval v Maďarsku, kde jsem trénoval eskymáky, závěsy, sjíždění z rampy a podobně,“ popisoval rychlostní kanoista Jiří Minařík. Kajakář Jakub Kratochvíl z divoké vody zase dodával: „Je to úplně jiné než můj sport.“ Reprezentační trenér rychlostních kanoistů Pavel Hottmar soudí: „Nejtěžší ze všeho je osmička na rychlostní kanoi, kde mají závodníci menší stabilitu tím, že těžiště je posazené velmi vysoko, navíc loď nemá kormidlo.“

Pro vyjetí místa na Olympijských hrách mládeže je potřeba se umístit do šestého místa ze všech evropských reprezentantů v součtu umístění v obou disciplínách. Jako první závodili kanoisté a kajakářky na rychlostní trati. Kajakářka Adéla Házová byla čtvrtá, kanoista Jiří Minařík sedmý. Celkem se v Buenos Aires o medaile (tam už půjde o úspěch v jednotlivých disciplínách) střetne 58 závodníků, polovina dívek a polovina chlapců.

Live výsledky i přímé přenosy z kvalifikace najdete ZDE.

Reportáž Českého rozhlasu na téma kvalifikace na Olympijské hry mládeže si můžete pustit nebo přečíst ZDE.

Instagram #czechcanoe

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Mistrovství Evropy

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

3.SP Markkleeberg

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)