Kanoe.cz

Kanoista Matyáš Lhota. Talent se slabostí pro McDonald

lhotaČeský vodní slalom má, zdá se, nový velký talent. Je mu čerstvě osmnáct let, je skvěle motoricky i mentálně připraven a ve své první sezoně mezi dospělými obsadil ve finále závodu kanoistů na mistrovství Evropy v Tacenu lichotivou šestou pozici. A má také jednu velkou neřest. Je schopen na posezení sníst jedenáct cheesburgerů z McDonalda. Jmenuje se Matyáš Lhota.

Kdyby mu před šampionátem někdo věštil šesté místo, smál by se tomu. “To bych nechápal. Takže jsem si tady užíval obrovsky každou jízdu. Chtěl jsem postoupit hlavně z kvalifikace a finále? To je úplně nejlepší,“ prohlásil. „Finále úplně nevyšlo, ale je to super. Měl jsem šťouch na osmé bráně, o kterém jsem ani nevěděl. Ale nejel jsem moc dobře,“ hodnotil se.

V kanoistických kruzích není žádný nováček. Má doma titul juniorského mistra Evropy, na světovém šampionátu této kategorie byl druhý. A juniorem bude ještě celou letošní sezonu.  „Bude určitě na mě velký tlak, abych vozil medaile, ale snažím se to tak nebrat,“ prohlásil.

Trenér Jan Busta o něm říká, že není milovníkem tvrdé dřiny, že umí zapojit hlavně hlavu. „No, to je pravda, jezdím hlavně na pocit. Ale není to tak, že když se mi nechce na trénink, že nejdu,“ přidal student gymnázia.

Když mu bylo necelých devět let, uviděl náborový leták do USK Praha a hned věděl, že to je sport přesně pro něj. Nejprve začínal v kajaku, ale v deseti letech poprvé vyzkoušel kanoi a už v ní zůstal klečet.

Jeho největší předností je hlava a špičková koordinace z gymnastické přípravy. Nemá problém s akrobacií a metáním salt. „A asi se také dokážu vypořádat se stresem, nejsem na startu vyklepaný, snažím se jet klidnou jízdu, většinou to stačí,“ popsal se. „Spíš jsem technický typ, než silový, také mi dneska dole síla chyběla,“ přiznal.

Někteří o něm říkají, že je novým Lukášem Pollertem, olympijským vítězem z Barcelony. Vidina her v Tokiu 2020 ale Lhotu nechává klidným. „Snažím se na to moc nemyslet, ale je to tam, budu dělat vše proto, aby to klaplo,“ pravil. Má na to tři roky.

Jídlo v McDonaldu je ale jeho velká slabost. Je schopen tam jít každý den. Jedenáct cheesburgerů snědl za půl hodiny. „Pak to vypádluju,“ pousmál se Lhota. A co na to jeho trenér? „Většinou si se mnou jednoho cheeseburgera dá taky rád,“ dodal s úsměvem.

Instagram #czechcanoe

Paddleboarding

thumb logo Cesky pohar 2019

4.-5. 5. Magna Cup Nymburk
18.-19.5. Paddles  Up Seč
1.-2.6. SUP Mácháč
15.-16.6. Paddleboard Fest Brno
3.8. Snowboardel SUP Fest Praha
4.8. Vrané Praha
17.-18.8. MČR Vranovská pláž
11.-12.10. Krumlovský maraton

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)