Kanoe.cz

Fuksa absolvuje testy jako hvězdy formule 1, soustředění završil triumfem

Ve ztemnělé místnosti přilepili kanoistovi Martinu Fuksovi na tělo světelná čidla. „Já měl dělat různé cviky, které se pak přenášely do počítače. V něm se ukazovaly výsledky, co se týká stability nebo síly jednotlivých končetin," popisoval dvojnásobný mistr Evropy jedno z vyšetření, které absolvuje v rámci testů v tréninkovém a diagnostickém centru firmy Red Bull.


Do rakouského zařízení, kam za přípravou a léčbou jezdí sportovní hvězdy včetně závodníků formule 1 nebo sjezdařské královny Lindsey Vonnové, odcestoval hned po měsíčním soustředění v Portugalsku. „Přijel jsem v neděli, přebalil jsem si tašku, byl jsem asi dvě hodiny doma a s dědou jsem hned odjel sem," líčil dvacetiletý rychlostní kanoista. „Jsem tu úplně poprvé a jsem rád, že jsem dostal možnost si tohle zkusit."
Pro talentovaného mladíka, který loni musel předčasně ukončit sezonu kvůli zánětu v koleni, byla na čtyřdenní pobyt naplánována různá vyšetření – psychologická i fyzická včetně obvyklého EKG nebo odběru krve, ale také méně tradiční testy jako je třeba měření reakcí jako u sprinterů.
„Pak proběhne nějaká fyzioterapie – prohlédnou mě od hlavy až k patě. Různými moderními metodami mi budou měřít sílu. Berou to tu hrozně profesionálně, překvapilo mě, jak moc jsou vstřícní a chtějí mi pomoct," říkal Fuksa.
Hned v pondělí měl absolvovat test na běhátku, jenže po dlouhém soustředění, cestování a nedostatku spánku byl pořádně unavený. „Tak mi to odsunuli, protože je třeba, abych byl perfektně připravený a odpočatý, aby testy vyšly dobře," dodával kanoista, který dostal pořádně zabrat při dlouhé přípravě v Portugalsku.
Tu završil závody Nelo Winter Challenge, kde vyhrál s velkým náskokem klání na 2000 metrů. Druhého Rusa Šurinkina předčil o více než dvanáct vteřin. „To je super. Samotného mě to překvapilo, protože jsem tam nikdy nevyhrál, byl jsem nejlépe pátý. Jsem spokojený. Byl to spíš trénink, ale potěší to."
Díky vítězství na delší vzdálenosti si nástupce Martina Doktora troufal i na celkové vítězství v kombinaci s dvoustovkou, jenže ve vyřazovacím závodě skončil hned v prvním kole. Nezávodilo se totiž na kanálu, jako obvykle, ale na tréninkové vodní ploše. „Zatímco na závodech je startovací zařízení pro jednoho, sem přivezli jedno velké asi pro pětadvacet lidí. Sotva jsme se tam vešli. A foukal hrozný vítr. Natočil jsem se na šířku. V tu chvíli odstartovali. Než jsem se srovnal, všichni byli pryč. Ani jsem nedojížděl do cíle," popisoval Fuksa.
V rozmrzelosti praštil pádlem do plata, zlomil číslo. „Byl jsem fakt docela naštvaný, protože jsem to měl dobře rozjeté. Vyhrál jsem dvoukilák a mohl jsem vyhrát celkově, kdybych býval dojel třeba třetí. Na to jsem určitě měl. Bohužel. Ale to nevadí," říká s odstupem.
Vítězstvím i zklamáním tak zakončil soustředění, jehož průběh si jinak nemůže vynachválit. „Nezameškal jsem ani jeden trénink, každý jsem odmakal, jak jsem měl. Celé soustředění jsem vydržel ve zdraví a odtrénoval jsem všechno, co jsme měli naplánované. Najezdil jsem pět set kilometrů, což je asi nejvíc, co jsem kdy na jaře absolvoval. Super. Nejradši ale jsem, že jsem neměl žádné zranění, neozvalo se ani koleno, ani ramena," těšilo Fuksu.
Po návratu z Rakouska se kanoista zastaví doma na necelý týden, poté odjede do Chorvatska na soustředění s mateřským klubem z Nymburka. „Pak už budeme jezdit do Račic před prvním nominačním závodem," plánuje evropský šampion na pětistovce a kilometru.

Text Barbora Žehanová, foto Josef Fuksa

fuksa kolo lab

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

3.SP Markkleeberg

Instagram #czechcanoe

SP Troja 2017

Paddleboarding

logo CFSUP 2017 8.-9.4. SUP START
13.5. Prague Marathon
10.-11.6. SUP Mácháč
30.7. SUP Slapy-Praha
26.-27.8. Lipno Fest
9.9. Týn nad Vltavou
14.10. Krumlovský maraton

Napsali o nás

Články o vodních sportech On-line rozhovor s raftařem Jaroslavem Pospíšilem
22.01.2018, kladensky.denik.cz
Broušený pohár už se těší na svého majitele
22.01.2018, orlicky.denik.cz
Drahoš a Zeman mají podporu od umělců, sportovců a dalších osobností
21.01.2018, ceskatelevize.cz
VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou volit
20.01.2018, domaci.eurozpravy.cz
Počet medailí? Hrozně nerad tipuju, říká šéf české výpravy Martin Doktor
19.01.2018, tyden.cz

všechny články
 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)