Kanoe.cz

Otevřený dopis oddílům rychlostní kanoistiky

Dr. Josef Doktor odmítl funkci reprezentačního trenéra.
Proč...?
Doporučuji přečíst!
* Odkaz na článek v Lidovkách
* Reakce Michala Ježka
Vážení kolegové,funkcionáři,trenéři,sportovci..,

Vzhledem k tomu, že se již vyskytují různé spekulace ohledně mého působení u reprezentace, je nutné, abych předešel možným nedorozuměním.

Před odletem na OH mě skutečně byla naznačována předsedou ČSK nabídka, zda-li bych nebyl ochoten po OH vést reprezentační družstvo. Tato nabídka mě překvapila, ale jednoznačně jsem neodmítl. Během OH jsme se sekretářem Petrem Mokrým tuto situaci diskutovali a po návratu domů jsme měli s ing. Ježkem schůzku, kde jsem na nabídku reagoval pozitivně, pod podmínkou splnění určitých požadavků, které by měly vést ke zkvalitnění výkonnosti. Chtěl jsem řídit družstvo společně s Martinem, který by vykonával funkci tzv. "hrajícího trenéra" a byl vzorem v přípravě, vybrat si asistenty pro kajak a ženy a udělat změny v současném kádru, kde je většina již neperspektivních závodníků. Jedním z požadavků, který byl prioritní, byla výměna ved. trenérů SVS, tedy center, které by měly být nosným pilířem reprezentace a měly by pracovat dle potřeb a požadavků reprezentace. Ing. Ježek garantoval, že není problém podmínky splnit a po schválení předsednictvem, že mohu začít.

Martin se ho dotázal, zda-li je přesvědčen, že jeho návrh předsednictvem svazu projde. Odpověď zněla, že o tom přesvědčen je... Opak byl bohužel pravdou. Ze všech příslibů mi bylo pouze nabídnuto řízení družstva kanoistů, s tím, že opět nebude žádný reprezentační trenér, žádný systém a současný stav se prakticky měnit nebude! Tak rozhodlo předsednictvo...

Samozřejmě jsem odmítl. Když věřím, že ing. Ježek skutečně zájem měl, tak není těžké dedukovat, kdo z předsednictva zájem neměl. Propad kanoistiky je řešen jako tradičně svoláním trenérské rady, která je v podstatě složena ze všech trenérů SVS a řídí ji ing. Ježek minimálně třetí OH cyklus. Byla tedy opět svolána TR. Proč ale až 9.8., když od května po výbuchu na ME, které bylo nominací na OH, bylo jasné, že kromě Martina nikdo nebude startovat? Situace se měla řešit již od června. Opět jsou pečlivě naplánované úkoly na několik trenérských rad s tím, že o nápravě (jako každoročně) budou bohužel rozhodovat zase ti, kteří se na likvidaci kanoistky přímo podíleli. Tedy trenéři, kteří byli zodpovědni za výkonnost. Oni tedy podají návrh na zlepšení (po kolikáté už?). Konečný návrh budoucnosti kanoistiky má být 23.11. trenérskou radou předložen ke schválení předsednictvu "odborníkům", kteří definitivně rozhodnou. Podivné se mi již zdálo výběrové řízení na trenéra JRD. 

23.11. ještě není, ale již nyní bylo rozhodnuto a to proti návrhu osnovy koncepce, neboť již nyní byli určeni trenéři disciplin na příští období, aniž by byl vypracován a schválen valnou hromadou proklamovaný systém, což neodpovídá úkolům vyplývajícím z návrhu osnovy v článklu státní reprezentace, ke kterému se mají oddíly teprve vyjádřit do 29.10. t.r.

Již po OH v Atlantě 1996 jsme byli vyzváni ke zpracování materiálu na "řešení situace". Tento jsem zpracoval a předal. (V té době fungoval předseda ing.Ježek, jako sekretář Jan Boháč, ved. SVS UK byla paní Kutová a v Dukle Souček). Tento materiál, ač jsem o to požádal, nebyl nikdy zveřejněn!

Všichni známe situaci, která se opakuje pravidelně každý OH cyklus: po debaklu vždy následuje soubor opatření, sliby co se musí udělat a to je vše.

V nejbližším období čeká kanoistické kluby valná hromada. Zdá se, že je již předem rozhodnuto, že předsedou svazu bude Jan Boháč. O dalších postech nepochybuji, že jsou lobisty současného předsednictva také předem připraveny. Vím, že Jan Boháč je zkušený funkcionář, ale bohužel za ním nestojí žádný managment a firmy, které by byly ochotné do kanoistiky investovat, což je základní předpoklad. Proč by také někdo investoval do sportu, který nic nedokázal a na OH není vidět. Pokud se nepletu, tak na funkci managera a tiskového mluvčího svazu byl zvolen na minulé období MUDr. Charvát. Jeho práce se prakticky rovnala hodnotě daleko pod nulou! Práce předsednictva se mě jevila vždy alibistická, neboť jsme se mnohokrát přesvědčili, že členové předsednictva hájí pouze své zájmy a doufají, že to nějak dopadne!!

Myslím si, že v hnutí schází zdravá opozice. Bylo by dobré (ještě je čas) připravit protikandidátku z lidí, kteří mají opravdový zájem o kanoistiku. Vím, že jich je dost. Jde jen o komunikaci mezi oddíly!

O veřejnou činnost v kanoistice jsem nyní ztratil zájem definitivně. Naposledy jsem se zklamal, když jsem měl kvalitně rozjeté družstvo na OH Barcelona a v r. 1990, paradoxně po sametové revoluci, po dvou letech práce, jsem byl odvolán lidmi kvůli kterým vlastně ta revoluce byla. Prakticky stejnými, kteří tam jsou dodnes. Stačilo tehdy pouze změnit funkce: zrušit reprezentačního trenéra a ustanovit svazového kapitána.

Já osobně jsem přesvědčen, že jsem pro kanoistiku udělal dost pozitivní práce, ať už to bylo v oddíle (Dynamo, nyní Prosport), nebo v juniorské reprezentaci, potažmo v reprezentaci seniorské a poslední 3 OH cykly s Martinem. Rozhodl jsem se tedy, že se budu nadále (ještě jeden OH cyklus) věnovat pouze Martinovi jako doposud a metodicky svému klubu. Je mě jenom líto kanoistiky, která v minulosti i nedávno byla nosným OH sportem a měl jsem opravdu velkou chuť pomoct.

Přeji nám všem, aby už konečně nastoupil zdravý rozum a v kanoistice se blýsklo na lepší časy! Výsledky Martina jsou slabou náplastí za miliony, které do kanoistiky natekly !

Na OH v Sydney byl z veslařů pouze Chalupa a letos jste viděli, co se dá dokázat za čtyři roky..! Jenže to se musí tvrdě pracovat !!

A H O J !

Dr.Josef Doktor

MS Rio 2018

logo Rio2018

Krumlovský maraton

KVM 2018

Momenty sportu

Momenty sportu

Instagram #czechcanoe

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Sport podporuje

logo Praha 100px