MČR dorostu 2014 na Křivoklátu

IMG 0021O uplynulém víkendu se konalo na umělé slalomové trati v Roztokách u Křivoklátu MČR dorostu ve slalomu a sprintu. Celý šampionát ovlivnily vytrvalé deště na Plzeňsku v noci ze čtvrtka na pátek, které rozvodnily řeku Berounku natolik, že mnoho nechybělo a závody musely být zrušeny .

Pořadatelům z Kanoistického klubu Rakovník se podařilo zajistit minimální odtok z přehrad , a tak alespoň snížit množství valící se vody v korytě řeky . V místě závodů byl průtok 70 – 80 m3/ sec. , zatímco ještě ve čtvrtek byl průtok 16 m3/ sec.

logo rakokanoePáteční tréninkové jízdy se uskutečnily ještě za normálního průtoku , ale v sobotu se již závodilo na zcela jiné trati . Stavitel Jiří Kratochvíl připravil zajímavou trať , která byla v úvodní části poměrně těžká , ale od poloviny se již jelo na zalitém kanále , což vyhovovalo rychlostně založeným závodníkům.

V sobotním závodě se na start postavilo 203 závodníků v individuálních kategoriích a 42 hlídek . V nejobsazenějším závodě kajakářů zvítězil mezi mladšími dorostenci Jan Mrázek z Opavy před Petrem Šodkem z USK Praha , ze starších dorostenců byl nejlepší Pavel Šupolík z Kralup před Michaelem Matějkou z USK Praha.
Mezi kajakářkami dominovala v kategorii starších dorostenek Amálie Hilgertová z USK Praha a v kategorii mladších dorostenek Tereza Fišerová z Roudnice .
V deblkanoích stanula na stupních nejvyšších dvojice z USK Praha Jan Větrovský – Michael Matějka ve starších dorostencích a opavská dvojice Albert Kašpar – Vojta Mrúzek v dorostencích mladších .
Singlířské tituly míří do Olomouce zásluhou mladšího dorostence Václava Chaloupky a do Roudnice pro staršího dorostence Romana Matulu .
V kategorii C-1 zvítězila mezi mladšími dorostenkami Eva Říhová z USK Praha a mezi staršími byla nejlepší Jana Matulková z Dukly Brandýs .
V odpoledním , silně obsazeném , závodě hlídek zvítězili kajakáři Dukly Brandýs , kajakářky USK Praha , singlíři USK Praha , singlířky Olomouce a deblová hlídka z Opavy .

Nedělní závody ve sprintu zahájil ministr školství , mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval , kteří ve svých projevech ocenili medailové úspěchy naší kanoistky na světových šampionátech a olympijských hrách a vyjádřili podporu našemu sportu .

Na startu se připravilo 114 závodníků v individuálních kategoriích a 26 hlídek. Zhruba 400 m dlouhá sprintová trať střídala rychle tekoucí hladkou vodu s těžkou pasáží ve slalomové trati , která připravila úskalí mnoha závodníkům a diváci měli možnost shlédnout řadu eskymáckých obratů i plavecké vložky závodníků. Mezi dorostenkami dominovaly českokrumlovské závodnice Anežka Paloudová a Marie Mašínová , které vyhrály svoje kategorie nejen na kajaku , ale i na singlkanoi . Mezi mladšími dorostenci na kajaku byl nejrychlejší Vojtěch Zapletal z Dukly Brandýs a mezi staršími Jan Olejník z SK Veselí . Závod singlkanoí vyhráli Michal Šmoldas z Litovle a Václav Kristek z Valašského Meziříčí. Nejvyšší příčky v deblkaních obsadili mezi mladšími , bratři Zapletalové z Dukly Brandýs a mezi staršími dorostenci Filip Jelínek z Bohemians s Václavem Kristekem z Valašského Meziříčí . Závody hlídek  kajakářů vyhrály kajkáři z Dukly, kategorii deblkanoí vodáci z Valašského Meziříčí, singlkanoisté z Litovle a tituly v kategorii kajkářek a singlířek patřily dívkám z Olomouce.

I přes nepřízeň počasí a téměř povodňový stav se závody vydařily a diváci mohli být spokojeni s kvalitními výkony slalomářských i sjezdových nadějí .

Je třeba poděkovat dispečinku Povodí Vltavy s.p. , závod Berounka v Plzni za pomoc v boji s vodním živlem a mnoha sponzorům, kteří věnovali spoustu cen a finančních prostředků. Jmenovitě - GALASPORT, POLYGLASS, POLYDEX CS, MS COMPOSITE, HIKO, ASHLAND, DISTRIPLAST, Tradiční pivovar Rakovník, LITOVEL, Město Rakovník, HAVEL COMPOSITES.