• Úvod

Čtyřkajak juniorů získal evropské zlato, kajakářky přidaly dvě stříbra

K4 jun zlatoTři medaile vybojovali juniorští reprezentanti v sobotních finálových závodech mistrovství Evropy. Vítězství slavil na kilometrové trati čtyřkajak Vojtěch Procházka, Vilém Kukačka, Jan Vorel a Ondřej Mašek, který tak navázal na loňské stříbro z evropského šampionátu a bronz z mistrovství světa. Kajakářky Sofie Kinclová v individuálním závodě a Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou na deblkajaku získaly na kilometru stříbrné medaile.

„Jsem moc rád, že se nám pravidelně daří držet i v mládežnických kategoriích medailové pozice, je to dobrý základ pro budoucnost. Čtyřkajak juniorů získal medaili už třetí rok v řadě, přičemž od loňska je posádka ze tří čtvrtin nová. Věřím, že se někdo z mladých závodníků v následujících letech prosadí i mezi dospělými,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Juniorský čtyřkajak vedl v průběhu závodu s náskokem. „Špičkově se nám povedl start. Vedli jsme od začátku závodu, v polovině nás soupeři začali dojíždět, ale poté, co jsme si v půlce hopli, jsme náskok opět zvýšili a vedení jsme udrželi do cíle,“ řekl Vojtěch Procházka, který v posádce čtyřkajaku závodil i loni.

Jan Vorel dodával: „Jeli jsme opravdu naplno. Když jsme pak v cíli dojeli k platu, nemohli jsme vylézt z lodi, všichni jsme pak leželi na platě a nemohli vstát.“

sofie stribroK loňskému zlatu z kilometrové trati letos přidala stříbro kajakářka Sofie Kinclová, zvítězila Maďarka Emese Kohalmiová. „Dobře se mi povedl start, takže jsem byla vpředu, ačkoli jsem závod nepřepálila. Měla jsem síly, abych se naplno vydala v závěru závodu, kde jsem jela rychleji než hlavní soupeřky. Před cílem jsem už viděla, že dojedu druhá. Jsem moc spokojená. Důležité bylo, že jsem nechytla vodní trávu na kormidlo,“ líčila Kinclová.

K2 stribroStříbrné medaile dostaly na krk také Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová. „Jsem moc šťastná, že jsem získala medaili hned na prvním juniorském evropském šampionátu,“ říkala patnáctiletá Galádová. Společně se Sobíškovou se k medaili propracovaly, přestože v první polovině závodu nejely na čelních pozicích. „Nic jsme si z toho nedělaly a soustředily jsme se na vyrovnané tempo, abychom měly síly na finiš. Závod se opozdil a pořadatelé doháněli časovou ztrátu, takže nikdo přesně nevěděl, kdy bude start. Maďarky, pozdější vítězky, start málem zmeškaly,“ uvedla Sobíšková.

Čtvrtí na kilometru byli na deblkajaku junioři Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec, pátí byli na deblkanoi Adam Holenka a Lukáš Franěk, osmý dojel na singlkanoi Jiří Zalubil. V kategorii do 23 let si osmá místa připsali kajakář Jakub Zavřel, který v neděli pojede vedle finále pětistovky i finále dvoustovky, a na deblkajaku Eliška Betlachová s Janou Krpatovou.

O další medaile budou rychlostní kanoisté závodit v Bělehradě v neděli na pětistovce. Na dvoustovce se o ně utkají v kategorii do 23 let vedle Jakuba Zavřela také kanoista Petr Fuksa a deblkajak Martin Seidl, Ondřej Bišický. Finále B čeká juniorské kajakáře Davida Voláka na singlu, medailisty Viléma Kukačku s Janem Vorlem na deblkajaku i kajakářku Sofii Kinclovou, v kategorii do 23 let kajakářku Kateřinu Slivanskou.

Výsledky mistrovství Evropy, junioři, K4 1000 m: 1. PROCHÁZKA, VOREL, KUKAČKA, MAŠEK 3:04,296, C1 1000 m: 1. Majsjuk (Běl.) 3:53,220, ... 8. ZALUBIL 4:06,736, K2 1000 m: 1. Eros, Kós (Maď.) 3:16,288, ... 4. T. SOBÍŠEK, BRABEC 3:19,484, C2 1000 m: 1. Slihoczki, Szoke (Maď.) 3:38,180, ... 5. HOLENKA, FRANĚK 3:44,256, juniorky, K1 1000 m: 1. Kohalmi (Maď.) 4:00,772, 2. KINCLOVÁ 4:02,112, K2 1000 m: 1. Bibenová, Bakó 3:39,160, 2. SOBÍŠKOVÁ, GALÁDOVÁ 3:42,812, kategorie do 23 let, K1 1000 m: 1. Kucharyk (Ukr.) 3:31,824, ... 8. ZAVŘEL 3:40,560, ženy, K2 1000 m: 1. Anoškinová, Baranovová (Rus.) 3:43,216, ... 8. E. BETLACHOVÁ, J. KRPATOVÁ 3:57,652.