Přímý záběr přes ruku


Pro přímou jízdu na C1 i pro zastavení otáčení lodi musíme umět zabrat přes ruku ne na přitažení, ale přímým záběrem.
Samotný záběr nečiní velké problémy, ale v začátku má mnoho vodáků problém správně vracet pádlo zpět. Musí se protahovat vodou s přední hranou listu směrem od lodi, tedy mírně přitahovat.


IMG_1770
Přímý záběr přes ruku rozjíždí loď a vyrovnává směr s minimem brždění - efektivněji než vylívání a nesrovnatelně efektivněji než ulamování.
Všimněte si, že narozdíl od přitažení je pádlo u lodi, ale list je kolmo k ose lodi.Čím víc dáváme horní ruku na druhou stranu, tím víc jde o široký záběr přes ruku, točí směrem od pádla, ale to už patří do řídících záběrů.


Velmi namahavý záběr - přímý záběr přes ruku pro výjezd z válce. Pádlo má stále stejný úhel vzhledem k proudu (ne k lodi), takže v začátku je trochu na přitažení


Singlíř musí umět účinný záběr přes ruku v celé délce dosahu. To neznamená, že záběr musí být vždy na celou délku.
Vpředu začínáme podobně, jako při záběru na své straně, pádlo vytahujeme z vody před tělem.  • Špatné přenesení váhy, narozdíl od přitažení, přímý záběr přes ruku nevyrovná náklon za pádlem.
  • Přiblížení pádla k lodi při návratu dopředu. I když jsme si řekli, že se nejedná o přitažení, malé vytočení pádla je nutné.


Návrat na začátek stránky