Sjíždění jezů zešikma


Sjíždění zešikma nebo s točením během skoku spojuje výhody bočního skákání a přímé jízdy. Pokud je pod stupněm válec a loď by se při skoku bokem nestihla otočit, je šikmý skok výhodnější. Někdy se můžeme i rozjet a udělat kličku. Zásadní výhoda jízdy zešikma oproti jízdě rovně pro všechny typy lodí je to, že se loď nemůže zapříčit tím, že se příď zarazí do něčeho ve dně pod stupněm. Výhodou pro laminátové lodě je, že se nezlomí.
Na otevřené lodi dojde k mnohem menšímu zalití. Navíc jízda šikmo umožní hned za propustí nebo stupněm vyjet ven z proudu, pokud je to potřeba kvůli velkým vlnám na otevřence, nájezdu do proudu kvůli nácviku či protivodné brance a podobně.Skok šikmo, perspektiva trochu mate, ale úhel je asi 45°. Je to mnohem univerzálnější způsob průjezdu, než přímá jízda - i kdyby se špice zarazila o něco ve dně, voda stočí záď a loď nezůstane viset ve šlajsně.


Hned po dopadu širokými záběry loď srovnáme po proudu.
Šikmý skok na ruku háčkovi
Šikmý skok na ruku zadákovi. V obou případech je možné loď ještě na spádové desce jezu srovnat.Návrat na začátek stránky